Ajurweda – tradycyjny sposób na zdrowie
Ajurweda to nic innego jak nauka o życiu. Starożytna hinduska sztuka zdrowia i medycyna tradycyjna w jednym. Rozwinęła się ona jeszcze przed naszą erą. Przez wiele wieków dzięki jej dokonaniom całe pokolenia ludzkości mogły żyć w harmonii z naturą, ciesząc się dobrym zdrowiem. W czasach współczesnych coraz więcej osób sięga po dorobek starożytnych cywilizacji korzystając chociażby z przepisów kuchni ajurwedyjskiej.
Kompleksowe podejście do zdrowia człowieka
Tym, co cechuje ajurwedę i tym, co wyróżnia ją spośród innych systemów jest komplementarne podejście do kwestii zdrowia człowieka. Ważne jest zarówno zdrowie fizyczne, psychiczne, jak i duchowe. Wszystkie elementy są bezpośrednio ze sobą powiązane i w ciele człowieka musi zachodzić swoista równowaga. Warto zaznaczyć także inną wyjątkową kwestię. Mało który z tradycyjnych niekonwencjonalnych systemów medycznych decyduje się na wykorzystanie chirurgii, a ajurweda tak właśnie czyni. W sposobach leczenia wykorzystywana jest tradycyjna wiedza, a także połączenie koncepcji metafizycznych i zjawisk określanych mianem empirycznych.
Kuchnia czterech pór roku
Kuchnia ajurwedyjska opiera się w swoich założeniach na czterech porach roku. Jej dobroczynne działanie ma swoje odzwierciedlenie w zwalczaniu chorób cywilizacyjnych. Osoby, które stosują do przepisów tej kuchni nie mogą narzekać na problemy z cukrzycą czy nadciśnieniem. Należy jednak podkreślić, że nic nie dzieje się z dnia na dzień. Aby zmiana systemu odżywiania mogła przynieść spodziewane efekty potrzeba czasu. W żadnym wypadku nie można też rezygnować z tradycyjnych metod leczenie bez konsultacji z lekarzem prowadzącym, nawet w sytuacji, gdy po zastosowaniu diety zauważyło się widoczną poprawę stanu zdrowia.
Założenia kuchni ajurwedyjskiej
Jakie założenia ma kuchnia ajurwedyjska? Przede wszystkim opiera się ona wyłącznie na naturalnych składnikach. Nie ma w niej miejsca na chemię spożywczą czy też na wysoko przetworzone potrawy. Wszystko pochodzi z natury i jest jej darem. Należy zaznaczyć, że według podejścia ajurwedy spożywane pokarmy stanowią zarówno pokarm sam w sobie, jak i lek. Odżywianie się zgodnie z założeniami tej filozofii wymaga odpowiedniego zaplanowania posiłków. Ważną godziną jest dziesiąta. To czas na spożywanie drugiego śniadania. Zgodnie z zaleceniami można w tym przypadku sobie pofolgować i nałożyć na talerz obfitą porcję. Pokarmem uzupełniającym jest także podwieczorek, który może zostać zjedzony wczesnym popołudniem. Warto pamiętać o tym, że organizm, by osiągnąć harmonię i pełnię zdrowia, musi mieć czas na odpoczynek. Dlatego też nie jest zalecane spożywanie pokarmów w nocy.
Współczesne podejście do kuchni ajurwedyjskiej
Dla niektórych osób jest to odskocznia od nudnej codzienności i eksperyment z egzotycznymi potrawami, który trwa przez pewien czas. Inni z kolei zakochują się zarówno w systemie filozoficznym, jak i w proponowanych potrawach i pozostają z ajurwedą nieco dłużej, zwłaszcza jeżeli na własnej skórze przekonują się o jej pozytywnym działaniu.